ODWIEDZIŁO NAS

Dziś1
Wczoraj133
W tym tygodniu134
W tym miesiącu1300
All214456

VCNT - Visitorcounter
Warsztaty przyrodniczo – paleontologiczne

na „jurajskiej lagunie” w Owadowie – Brzezinkach

IMG 5381W środę 3 czerwca uczniowie z klas 5 i 6 szkoły podstawowej wraz z opiekunami M. Sierugą, K. Poddębniak i J. Bednarczykiem wzięli udział w warsztatach przyrodniczo – paleontologicznych na terenie zakładu Nordkalk w Owadowie – Brzezinkach.
Spotkanie zorganizowała pani dr Beata Wiktorowicz z Państwowego Instytutu Geologicznego w Kielcach. Do współpracy zaproszony zastał także kielecki Geopark reprezentowany przez pana Michała Porosa.
Prelekcje na temat podstaw paleontologii przygotował dr Błażej Błażejowski, paleontolog, pracownik i członek rady naukowej Instytutu Paleontologii Polskiej Akademii Nauk. W trakcie wykładu podkreślił on znaczenie wyrobiska, na terenie którego byliśmy. Kamieniołom w pobliżu Sławna jest skarbnicą doskonale zachowanych skamieniałości sprzed prawie 150 mln lat, wówczas obszar ten był płytkim i ciepłym morzem, w którym bujnie rozwijało się życie. Można zatem odnaleźć tu m.in. doskonale zachowane odciski ryb, skrzypłoczy i amonitów.
Warsztaty przyrodniczo – paleontologiczne

na „jurajskiej lagunie” w Owadowie – Brzezinkach

IMG 5381W środę 3 czerwca uczniowie z klas 5 i 6 szkoły podstawowej wraz z opiekunami M. Sierugą, K. Poddębniak i J. Bednarczykiem wzięli udział w warsztatach przyrodniczo – paleontologicznych na terenie zakładu Nordkalk w Owadowie – Brzezinkach.
Spotkanie zorganizowała pani dr Beata Wiktorowicz z Państwowego Instytutu Geologicznego w Kielcach. Do współpracy zaproszony zastał także kielecki Geopark reprezentowany przez pana Michała Porosa.
Prelekcje na temat podstaw paleontologii przygotował dr Błażej Błażejowski, paleontolog, pracownik i członek rady naukowej Instytutu Paleontologii Polskiej Akademii Nauk. W trakcie wykładu podkreślił on znaczenie wyrobiska, na terenie którego byliśmy. Kamieniołom w pobliżu Sławna jest skarbnicą doskonale zachowanych skamieniałości sprzed prawie 150 mln lat, wówczas obszar ten był płytkim i ciepłym morzem, w którym bujnie rozwijało się życie. Można zatem odnaleźć tu m.in. doskonale zachowane odciski ryb, skrzypłoczy i amonitów.


Wyposażeni w podstawową wiedzę uczniowie mogli osobiście doświadczyć jak wygląda praca paleontologa w terenie. Z zachowaniem zasad bezpieczeństwa przeszukiwali obszar wyrobiska. Bogactwo skamieniałości umożliwiło każdemu uczniowi skompletowanie przynajmniej kilku okazów, niektóre z nich były imponujących rozmiarów.
Zaangażowanie i chęci poszukiwań śladów życia z przeszłości pozwalają sądzić, że to dopiero początek przygody naszych uczniów z paleontologią.