ODWIEDZIŁO NAS

Dziś1
Wczoraj133
W tym tygodniu134
W tym miesiącu1300
All214456

VCNT - Visitorcounter

DARMOWE BADANIA SPIROMETRYCZNE
W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ W RAMACH PROJEKTU ZONE

LogoPSPnowezone

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Opocznie wezmą udział w badaniach spirometrycznych w ramach projektu ZONE (Zintegrowany system wsparcia polityk i programów Ograniczenia Niskiej Emisji).
Organizatorem jest Stowarzyszenie Krakowski Alarm Smogowy, a wykonawcą Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP. Lokalnym koordynatorem badań jest Burmistrz Opoczna oraz Zespół do spraw Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Opocznie.
Jest to największe badanie tego typu w Polsce i jedno z największych w Europie.
6 maja 2019 r. w Szkole zostaną przeprowadzone darmowe badania spirometryczne dla uczniów klas IV - VII. Badania wykonane zostaną przez panie pielęgniarki. Wyniki badań pozwolą określić jak jakość powietrza wpływa na zdrowie dzieci. Badanie zostanie powtórzone na przełomie grudnia 2019 r. - stycznia 2020 r. Badania będą poprzedzone wręczeniem dzieciom „Dzienniczka badań”. W jego skład będzie wchodziła zgoda rodzica na wykonanie badań oraz ankieta, która uzupełni dane na temat czynników zewnętrznych, jakie mogą negatywnie wpływać na zdrowie dzieci oraz uwarunkowań zdrowotnych. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Każde dziecko otrzyma swój indywidualny ustnik, który po badaniu zostaje w szkole odpowiednio zabezpieczony. Rodzice dzieci biorących udział w badaniach spirometrycznych otrzymają informacje czy ich podopieczni są zdrowi, czy wymagają dalszej diagnostyki i leczenia. W badaniach będą mogły wziąć udział tylko te dzieci, dla których rodzice udzielili zgody na wykonanie tych badań.
Nasza Szkoła jest jedną z niewielu w Polsce wytypowaną do udziału w badaniu.

walfer