ODWIEDZIŁO NAS

Dziś9
Wczoraj89
W tym tygodniu256
W tym miesiącu707
All197570

VCNT - Visitorcounter

Warsztaty krytycznofilmowe w Prywatnym LO w Opocznie

Filmoteka Szkolna. Akcja! to edukacyjny projekt filmowy, który w Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym w Opocznie realizowany jest od lat. Członkowie Dyskusyjnego Klubu Filmowego, działającego na terenie szkoły, za swoje zaangażowanie w akcje filmowe , niejednokrotnie byli nagradzani udziałem w Festiwalu Filmowym Filmoteki Szkolnej w Warszawskiej Szkole Filmowej. W br. roku szkolnym uczniowie klasy I uczestniczyli w warsztatach krytycznofilmowych, które na zaproszenie opiekunki szkolnego DKF : Iwony Stępniewskiej ; dnia 21 listopada poprowadzili znani krytycy filmowi: Patrycja Mucha oraz Sebastian Smoliński. Po obejrzeniu filmu pt.: „Chomik” w reż. Bartłomieja Ignaciuka, prowadzący przybliżyli uczniom proces twórczy powstawania recenzji filmowych. Uczestnicy warsztatów zgłębili również tajniki krytyki filmowej, rozumianej jako gatunek literacki. Poznali narzędzia, którymi krytyk może operować podczas pracy. Ćwiczyli sposoby mówienia o filmie, bez streszczania fabuły oraz argumentowanie sądów krytycznych. Rozmawiali o nowoczesnych krytycznofilmowych miniaturach – poście na Facebooku, blurbie i komentarzach na Filmwebie. Pod okiem Patrycji Muchy uczniowie zredagowali recenzje obejrzanego filmu. Adepci Sebastiana Smolińskiego stworzyli zaś wideorecenzje.
I. Stępniewska